fbpx
Pazarlama Sosyal Medya

DİJİTAL PAZARLAMA NEDEN UZMANLAR TARAFINDAN YAPILMALIDIR?

Türkiye’de hanelerin internete erişme oranı %88. (Ağustos 2018 TÜİK verileri.) Yani her 100 haneden 88’i internete erişebiliyor. Bu kitlenin yarısından fazlası da amatör ya da profesyonel olarak içerik üreticiliği yapıyor.

Düşünülenden çok daha yüksek olan bu oranlar, aslında internette yığınla bilgi olmasına yol açıyor. Herkesin içerik ekleyebildiği birçok mecra, içerisinde çok fazla çöp de barındırabiliyor, gerçekten işe yarar bilgiler de.

Esas mesele, iyi ya da kötü, fakat kesinlikle içerik dolu bu mecralarda öne çıkmanın her geçen gün zorlaşması. Yaptığınız iş, ürettiğiniz içerik ne kadar iyi olursa olsun, belirlenen stratejileri izlemediğiniz takdirde internette kaybolmaya mahkum oluyor.

Bu durum bir yandan üzücü. Bir yandan, artık herkesin söz hakkının olduğu özgür bir sistem yaratıyor. Tabi belki de herkesin eşit şartlarda eğitime tabi tutulmadığı bir zamanda bu pek de adil bir durum değildir. Konunun sosyolojik ve etik kısmına daha sonra girebiliriz. Şimdilik, bu derya-deniz mecralarda nasıl öne çıkabiliriz, doğru yolu nasıl izleriz onlara bakalım.

Öncelikle; bu içerik kaynayan ve kullanıcıların her dakika birbirinden farklı ve iddialı, dikkat çekmek için çok düşünülmüş içeriklere maruz kalması, durumu zorlaştırıyor ve kullanıcıları duyarsızlaştırıyor. Bu durum, sürekli daha dikkat çekici bir şeyler bulmanız gerekmesine neden oluyor. Esas mesele: fark yaratmak. İlk başta, bir şekilde insanların ilgisini çekebilmekle başlıyor. Dikkat çekin, fark yaratın! Çok klasik değil mi? Hadi biraz özüne inelim.

Ürettiğiniz içerik, sattığınız ürün/hizmet ile insanlara ne sunuyorsunuz, buna net bir şekilde karar vermelisiniz. Yarattığınız değer nedir? İnsanlar sizinle neden ilgilensin. Önce bu soruyu kendinize sorun. Neden? Ben olsam benimle neden ilgilenirdim? Sizi diğerlerinden ayıran ne? Önemli noktamız, olabildiğince objektif olabilmeniz.

Nedeninizi bulun. Daha sonra hangi kitlenin bu neden ve değerle ilgilendiğine bakın. Kitlenizin olduğu mecrada, kitlenize uygun bir dille içerik üretmeye başlayın. Sonra yavaşça reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Şimdi, başlık sorumuza geçelim. Tüm bunları uygulayabilir, okuduğunuz birçok şeyle işin altından kalkmaya çalışabilirsiniz. Pekala başarılı da olabilirsiniz. Dijital pazarlamacılar sihir yapmaz, deneyimleriyle strateji geliştirirler. Fakat en önemli noktalardan bir tanesi, internet aleminin müthiş dinamik olması ve stratejilerinizi bu dinamizme göre sürekli değiştirmek zorunda olmanızdır. Esas mesela burada biter. Milyarlarca insanın kullandığı bu mecralar, çok hızlı bir şekilde değişir ve tüm bu değişimi görmezden gelmeniz, işlerin iyiye gitmediğinin göstergesidir.

Dijital pazarlama uzmanları, tüm bu değişkenliğe alışkın ve hazırlıklıdır. Sürekli değiştirmeniz-yenilemeniz gereken içerikleriniz, hatta reklamlarınızı en uygun şekilde düzenlerler.

Tüm bu işleri lisedeki yeğeninize de yaptırabilirsiniz elbette. Yine de beklentiyi duruma göre değiştirmek gerekir.

Yeğeninizi yormak istemez ve profesyonel bir şekilde dijital varlığınızı büyütmek isterseniz bize ulaşabilir, her türlü sorularınızı sorabilirsiniz.

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir