fbpx
Sosyal Medya

SOSYAL MEDYA KULLANICILARININ KARAKTERLERİ

Marka kişiliği oluşturmak, hedef kitleye ulaşmakta yardımcı olur. Hedef kitlenin kişiliğini tanımak ise marka değerlerini güçlendirir. Sosyal medyada tanıtılan ürün/ hizmet kadar bu tanıtımın nasıl kitlelerle buluştuğunu görmek, markada neyin iyileştirilmesi veya istikrarlı biçimde sürdürülmesi gerektiğinin bulgularını sunar. Peki gündelik hayatın vazgeçilmezi olan sosyal medyanın kullanıcı karakterleri kaç çeşittir ve nasıl niteliklere sahiptir? İşte araştırmaların sonuçları:

Dinleyiciler: Paylaşımdan ziyade okumak, gelişmeleri takip etmek odaklı kullanıcı grubudur. Markaların yeniliklerinden en önce onlar haberdar olurlar. Dolayısıyla diğer kullanıcıları harekete geçirmekte de markaya yardımı dokunan grup olduğunu söylemek abartı olmaz.

Aktivistler: Hak savunuculuğu için sosyal medyayı kullananlar, marka değerlerini genişletmek isteyenlere farklı bakış açıları kazandırır. Aktivistlerin; verilen ürün/hizmetin, savunulan hakla çelişmediğini görmeleri, hedef kitlenin kapsayıcılığını sağlamış olur.

İdealistler: Etkileşimde bulunan kullanıcıların çoğu bu karakter grubuna aittir. Marka tanıtımı sürecinde fikir, soru, görüş beyanında bulunurlar ve markanın kitle analizine yardım payları oldukça fazladır.

Sosyal kelebekler: Etiketlemek ve etiketlenmek bu grubun sevdiği eylemlerdir, özellikle tanınmış kişiler veya mekânlar ile.

İnfluencerlar: Öncü kullanıcılar, sosyal medya hesaplarında orijinal içerik üretirler. Paylaştıkları, beğendikleri, yorumladıkları adeta kompozisyon bütünlüğüne sahiptir.

Ünlüler: Tanınmış sanatçı, sporcu, düşünür kullanıcılardır. Büyük takipçi kitlelerine sahiplerdir. Böylece onlara sergilenen ve onların beğenisini kazanan markanın da takipçi kitlesini artırma olasılığı su götürmez bir gerçektir.

Sosyalleşenler: Sosyal medyada oluşturulan (online veya offline) etkinliklere katılmayı severler. Etkinliklerle iletişim üreten ve sürdüren bu grup, markanın aksiyonel yönünü ortaya çıkarır.

Uzmanlar: Sözlük ve diğer geri bildirim odaklı sitelerde sahip olduğu bilgiyi paylaşan, edinmediği bilgiyi araştıran kullanıcı grubudur. Bu özellikleriyle sosyal medyadaki yeni kullanıcılara yol gösterirler. Markaların özellikle bilgilendirme amaçlı reklamlarında yöneldiği hedef kitlerdir.

En eski kullanıcılar: Bulunduğu mecranın ilk gününden bugününe tanıklık etmiş kullanıcı grubudur. Sosyal medyalarda gerçekleşen dönüşümü gözlemleme fırsatına sahip oldukları için yaptıkları değerlendirme veya geri dönüşler diğer kullanıcı gruplarına nazaran daha somut dayanaklara sahiptir.

Sıcak haberciler: Sosyal medyayı haber için kullanan bu grup, özellikle etrafındaki olayları haberleştirdiği için yerel bir bilgi kaynağı konumundadır.

Spamcılar: Paylaşılan içerikten bağımsız olarak kendi hedefi doğrultusunda tanıtım yaparlar. Marka tanıtımı, kişisel içerik paylaşımı, gündem hashtagiyle ilgilenmelerinin tek amacı kendi çıkarıdır, uygunluk gözetmezler.

Fake kullanıcılar: Cinsiyet, yaş, bulunduğu yer gibi bilgilerinde yanıltıcı profil oluşturan kullanıcılardır.

Bot kullanıcılar: Robot kullanıcılardır. Beğenme, yorum vs. davranışları belli bir algoritmaya bağlıdır.

Troller: Çatışma çıkarmayı seven bu grubun genel özelliği yapıcı değil yıkıcı olmalarıdır. Çatışma çıkarma amacına ulaşmak için kendi davranış ve tutumlarında çelişki yaratmakta sorun görmezler.

Markanızın sosyal medyadaki takipçi karakterlerini bir de bu bilgilerle değerlendirebilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz kullanıcı karakterleri hakkında daha fazla bilgi ve çalışma isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir