Pazarlama Reklam

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR? NASIL OLMALIDIR?

Dijital pazarlama! Son yılların en popüler isim tamlaması desek abartmış olmayız bizce. Kulağa gelişi güzel, bir yandan o kadar çok geldi ki, içi boşaldı, duyarsızlaştırdı. Şimdi biz özetle açıklayalım nedir, nasılı makbuldür.
Dijital, sayı ile ilgili olan demektir. Digit-sayı sözcüğünden gelir. Sayı ile ilgili olan, yani şu hep duyduğumuz 0 ve 1 olayı. Yani kodlar, yazılım; bilgisayar, telefon, tabletlerimiz… dijital pazarlama da, bu mecralarda yapılan, ürün/hizmet tanıtma çalışmalarıdır.

Şimdi de nasılına bakalım. Hangi şekilde yapılmalı, nasıl bir strateji oluşturmalı;

– Öncelikle –yine en baştan alıyoruz!- ürün/hizmetinize net olarak karar verin. Yola çıkın.

– En önemli nokta, hedef kitle belirlemek, ve bu kitlenin nerede olduğunu bulmaktır. Mesela tespih satacaksanız kitlenizin büyük bölümü Facebook’ta, 20-35 yaş, diyelim tay satacaksanız kitlenir Instagram’da, el ürünlerinizi koyacaksanız, hoop Etsy’ye merhaba demeniz gerekmekte.

– Web sitesi çok önemlidir, kimliğinizdir. Fakat öncelikle çok daha pratik ve sosyal olduğu için sosyal mecraları öneriyoruz. Proje oturduktan sonra sosyal mecranızı açın ve topluluğunuzu yaratmaya başlayın. Sonra web site. Sektöre göre değişkenlik gösterecektir web site tarzınız. Öncelikle bir satış sitesi mi olmalı, yani e-ticaret sitesi mi kurmalısınız, ona karar vermelisiniz. E-ticaret sistemi, içinde birçok etken bulunduğundan, biraz daha karmaşık ve yapılması uzun süren sitelerdir. Normal bir web sitesi istiyorsanız da, tasarımı nasıl olacak, size özel mi yazılması gerekiyor o konulara karar vermelisiniz.

– Web site de yapıldıktan sonra, geldik ufaktan reklamlara başlamaya. Kitle yavaştan oturmuş, kendinizi tanıtmışken, daha fazla kişiye ulaşmak için uygun vakit gelmiş demektir. Reklam bütçenize önceden karar verin ve stratejik bir dağıtım yapın. Facebook-Google ve geleneksel reklam planlamanızı yapın. Tabi kitleniz Snapchat, TikTok kanallarında ise, orada reklam vermeniz gerekir, unutmayın.

– Facebook, Instagram ya da kitlenize uygun diğer sosyal mecralarda yavaştan reklamlarınızı çıkın. (Reklam çeşitlerine sonradan gireceğiz.)

– Siteniz için SEO çalışmalarına başlama vakti. Google’da önce organik bir şekilde öne çıkmayı planlayın. Tıpkı sosyal medya stratejileriniz gibi.

– Sektöre göre ise Google reklamlarına girmek için yavaştan hazırlanın.

– İşletmeniz için organik büyüme yöntemlerini güzelce kullanıyorsanız, bütçenize göre de reklamlar vermeye başladıysanız, reklam için banner ya da influencer gibi yöntemler de denenebilir.

Şimdi biz en genel hâliyle anlattık ama, bu özet her sektör, hatta her işletme için tamamen özelleştirilmiş bir şekilde olmalıdır.

Aşamalar biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Düzenli ve planlı bir şekilde gidince gayet başarıyla çalışan stratejiler bütünüdür aslında. Destek isteyebilirsiniz, hemen bize yazabilirsiniz!

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir