fbpx
Sosyal Medya

INSTAGRAM SAYFALARI NASIL BÜYÜR?

Instagram’da 2020 istatistiklerine göre 800 milyon hesap bulunmakta. Bunların 500 milyonu her gün sayfalarına giren aktif kullanıcılardan oluşuyor.

Hâl böyle olunca, bu derya-deniz mecrada öne çıkmak ve sayfanızı başka insanlara göstermek bir hayli zor tabi. Bunun için kullanabileceğiniz birkaç güzel yöntem var. Tüm bunlardan önce şunu belirtelim; beğeni ve takipçi Instagram için güzel bir sayfa yaratmanın ilk kriterleri değil. Önemli olan ilgili ve etkileşimli takipçiler kazanmaktır.

Şunu da ekleyelim; hashtag analizi yapın, görselleriniz kaliteli olsun, takipçilerinizin aktif olduğu saatlerde paylaşın gibi klişelerle de hiç vaktinizi almayacağız. Biraz daha az bilinen, zihin açan taktikler için buradayız!

– Öncelikle: sayfanız ne sayfası, tam olarak ne amaçla açtınız, kimlere hitap ediyorsunuz sorularına ayrıntılı bir şekilde cevap verin. Kararsız ve istikrarsız yapılar insan doğasına aykırıdır. Kararlı ve kendisiyle çelişmeyen oluşumları sevme eğilimindeyiz. Bu sebepten, sayfanın oluş amacını öncelikle belirleyin. Çok genel olmasın. Mesela, güzel fotoğraflar olmasın temanız. Doğadan güzel kareler olsun. Sonra bu içerikle kim ilgilenir diye düşünün. Benzer sayfaların takipçilerinden yola çıkın.

– Sektöre göre haftalık paylaşılacak gönderi sayıları değişkendir. Birçok hizmet sektörü için 2 günde 1 gönderi idealdir. Komedi veya satış sayfaları için günde 3-5 civarı olabilir. B2B çalışıyorsanız, haftada hatta ayda 1 bile kâfidir.

– İçerik metinlerinizi iyi belirleyin. Kitlenize göre bir dil geliştirin. Çok kurumsal bir sayfa değilseniz samimi olun. Samimiyet, son zamanlarda çok öne çıkan ve olumlu etki yaratan bir içerik tarzıdır. Sen dili, siz dili gibi konulara karar verin. Sektöre göre uzun veya kısa metinler paylaşabilirsiniz. Fakat en önemli nokta; gönderiyi görecek kişilerin paylaşmak isteyeceği ya da kaydedeceği kadar dikkat çekici içerikler bulmaya çalışmak. Bunu her zaman hatırlayın.

– Hikayelere gelelim. Gönderi her gün paylaşılmayabilir, fakat birçok sektör için hikaye paylaşımı her gün 3-4 civarı olmalıdır. Hikayeler hızlıdır, kimseyi sıkmadan kendinizi unutturmazsınız.

– Alın size az bilinen bir taktik daha: Instagram içindeki ne kadar özelliği paylaşırsanız, Instagram sizin görünürlüğünüzü o kadar artırır! “Evet, bu beni anlayan, iyi bir kullanıcı, iyi bir temsilci!” diye düşünür milyonlarca kişinin anlamaya çalıştığı bu yapay zeka. Anket yapın, soru sorun, Reels kullanın… Bulduğunuzu deneyin!

– Bir güzel taktik daha: tüm bu sosyal mecralar, hatta internet alemindeki neredeyse her platform, kullanıcılarını sistemde daha uzun süre tutmak için taktikler geliştirir. Ve bu durumdan tenzih edemediğimiz Instagram da, daha çok vakit geçiren ve geçirten sayfaları çok sever. Görünürlüklerini artırarak onları ödüllendirir. Yani bu, mecrada daha çok vakit geçirmeniz ve diğer sayfalarla etkileşimde bulunmanızın daha aktif olacağı anlamına gelir. Aynı zamanda iyi içerikler paylaşır ve insanlara daha çok vakit geçirtirseniz, 5 puan daha kaparsınız Instagram’dan!

Evet, minik taktiklerimiz bunlar. Daha klişe olan hashtag taktiklerine de başka yazılarımızda değineceğiz…

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir