fbpx
Sosyal Medya

INSTAGRAM KILAVUZ ÖZELLİĞİ YAYINDA!

Instagram son aylarda çok hızlı geliştirme ve güncellemeler yapmaya başladı. Ve söylemeye gerek var mı emin değiliz ama: biz çok seviyoruz bu yenilikleri. 😋

 

Ve şu an için favorimiz çok net: en yeni bebeğimiz Instagram Kılavuz. Yani Guides orijinal adıyla. Kimi hesaplarda Rehber olarak da geçiyor. Şimdi biraz bu özelliği ve nasıl kullanabileceğinizi anlatalım. Sonra siz aksiyona geçersiniz.

 

Kılavuz: bu yılın ortalarında, öncelikle Covid vakalarına karşı insanları uyarmak ve bilgilendirmek için çıkarılmıştı. Sağlık ve zindelik alanları özelinde kullanılıyordu yani yalnızca.

 

Yakın zamanda ise, Instagram tüm hesaplara bunu açarak yepyeni bir tat getirdi platforma. Güzel haber: hala çok yeni ve kullanıcı sayısı çok az. Yani bu özelliği kullanarak sayfanızı hem zenginleştirebilir, hem de yeni özellik öncüsü olarak Instagram’ın gözüne girebilirsiniz!

 

Şimdi biraz nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim. Yerler, ürünler ve gönderiler olarak 3 farklı başlıkta içerik hazırlayabiliyorsunuz. Sektörünüz ve paylaşmak istediğiniz içeriğe göre özelleştirebilir, kendi listenizi yaratabilirsiniz bu şekilde.

 

Yerler, küçük işletmeler için harika bir özellik. Bu sayede direkt mekanınızı ziyaret eden ve etiketleyen kişilerden bir kolaj oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizi ve onların gönderilerini gruplara ayırabilir, farklı listeler yapabilirsiniz. Ya da -diyelim bir restoransınız- yemeklerinizden oluşan bir liste yapabilir, bunlara isimler verebilirsiniz. Fakat kesinlikle kullanmanızı öneririz, sayfanızda çok şık duracaktır.

 

Ürünler ise, daha çok satış yapan sayfalar için kullanışlı bir özellik. Kendi ürünlerinizden gruplar yaratabilirsiniz. Mesela, “üst giyim” başlıklı bir listeye, uygun gönderilerinizi ekleyebilirsiniz. “İndirimde olanlar” başka bir liste fikri olabilir. Belki takip ettiğiniz ve beğendiğiniz modacılardan, ya da en yeni akımlardan örnekleri bu listelere ekleyebilirsiniz.

 

Gönderiler ise, herkesin kullanabileceği bir özellik. İster kendi gönderilerinizden, ister başka hesaplardan gönderiler seçip, bunları kategorize edebilirsiniz. İsterseniz, ‘bu mevsim okunacak kitaplar’, ‘hayatı anlatan sözler’ ya da ‘en sevdiğim şarkıcılar’ isimli başlıklar açabilir, birçok hesaptan derlediğiniz içerik gönderilerinizi bu listeye ekleyebilirsiniz. Diğer hesapların paylaştığı gönderileri kılavuzunuza eklemeniz için öncelikle kaydetmeniz gerekmekte, unutmayın.

 

Biz açıkçası çok sevdik bu özelliği. Zaman geçtikçe fazla fazla da kullanacağız gibi duruyor. Kullanmak için çok sebep var aslında. Ve siz de, tüm bunları sayfanıza nasıl uyarlayacağınızı belirlerseniz, daha dikkat çekici bir görünüm yakalayabilirsiniz sayfanızda.

 

Biz de, bu özelliğin çıkarılma sebebine atıfta bulunarak Covid ile ilgili bir kılavuz hazırladık. https://www.instagram.com/muxdijital/guide/covid-19-haber-ve-tedbirleri/18095223814207264/ linkine tıklayarak gezebilir, ilham alabilirsiniz.

 

Belirttiğimiz gibi, Instagram yeni çıkan özelliklerini yayan-tanıtan sayfaları çok seviyor. Sürekli şikayet ettiğimiz düşük etkileşimleri dengelemek için harika bir ipucu aslında bu. Yeni özellikleri kullanın, sayfanızın hareketlendiğini göreceksiniz.

 

Kılavuz için söyleyeceklerimiz şimdilik bunlar. Kendi sisteminize nasıl uyarlayacağınız konusunda kafanız karışık ise bizden yardım istemekten çekinmeyin.

 

Yeni özellik ve güncellemeleri heyecanla takip ediyor ve sizlere aktarıyor olacağız.

 

Sağlıkla kalın…

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir