fbpx
Sosyal Medya

SOSYAL MEDYA YASAĞI (YASASI)

Temmuz sonunda gündeme gelen yasa ile ilgili birçok fikir var ve bunun üzerine gerçekten çok uzun süre konuşulup tartışılabilir.

 

Biz şimdi, genel bir değerlendirmeyle süreç sonrasında ve sırasında neler olabileceğini açıklayalım biraz.

 

Yasa: günlük kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan sosyal ağlardan asgari 1 adet Türkiye içi temsilci istiyor. Söz konusu ağlar Facebook, Instagram, Youtube, Twitter, Snapchat, TikTok, Spotify gibi sıklıkla kullandığınız birçok uygulama.

 

Yasa 1 Ekim’de yürürlüğe girdi. 5 kademeli bir ceza sisteminin olduğu söylenmiş, eksiklerini tamamlamaları için şirketlere haber verilmişti. Kasım’a kadar beklendi ve geri dönüş yapmayan şirketlere 10 milyon TL para cezası kesildi. Bu ay, yani Aralık ayında ise ceza 30 milyon TL’ye çıktı!

 

Şimdi, yeni yıla birkaç gün kalmışken, idari para cezası 30 milyon TL’ye çıkmışken ve bu popüler ağların birçoğundan hala ses çıkmazken ne olacak? Kötü haber: Ocak 2’den sonra hala temsilcilik açmaya karar vermezse şirketler, Türkiye içindeki reklamları yasaklanacak!

 

Yani birkaç gün sonra, bu şirketler geri adım atmamış olursa reklam vermeyi kesmek zorunda kalacağız. Şu an için Netflix, Amazon Prime, Spotify ve Youtube temsilcilik açacağını söyledi. Onlar karardan muaf. Fakat birçok işletme için Facebook ve Instagram’ın hala hamle yapmaması ve reklamların kesilecek olması büyük bir sorun.

 

Eğer reklam yasağı başlar ve 3 ay sonra şirketler hala bir hamle yapmazsa işler daha da karışacak: bant genişliği %50 oranında daraltılacak. Bu, kullanım hızının yarıya düşmesi anlamına geliyor!

 

Sosyal ağlar Mayıs ayına kadar hala beklediğimiz girişimi yapmazsa bant genişliği %90 oranında azalacak. Ki bu: bu mecraları kullanamayacağımız anlamına geliyor!

 

Plan bu şekilde. Henüz etkilerini görmedik fakat sıkıntılı bir sürece giriyor olabiliriz. Bu ağların yasaklanması, birçok işletme için çok büyük problemler doğuracaktır. Özellikle küçük işletmelerin bu durumla baş etmesi büyük bir kaygı konusu. Ekonomide böyle bir sorun olursa, nasıl çözülebilir kısmı da öyle…

Şimdi biraz durumu değerlendirelim.

 

Facebook, Türkiye’de verilen reklamlardan 2019 yılında 2.5 milyar TL kazandı. Nisan 2020 verilerine göre Türkiye tüm dünyada Instagram kullanımında 6., Twitter kullanımında 7., Facebook kullanımında ise 12. sırada. Bu kadar büyük bir pazar ve kullanım oranı varken, bu yasak ne kadar mantıklı?

 

İşin içinde veriler de var. Yasa, sosyal ağlardan belirli zamanlarda veriler de isteyecek. Bu durum biraz ortalığı karıştırıyor ve sosyal ağları geri çekiyor olabilir.

 

Buna benzer yasaklar ülkemizde aralıklı olarak baş göstermişti. Paypal hala yasak mesela, Wikipedia uzun bir süre yasaklandı. Arada Twitter ve Youtube da bu listeye girdi. Hatta Ekşi Sözlük bile nasibini almıştı.

 

Biz, bu kadar büyük bir para hacminin olduğu mecralarda, kimsenin bindiği dalı kesmeyeceğini düşünüyoruz! Malum artık küresel bir köy dünya ve herkes birbirine muhtaç. Bu türlü bir anlaşmazlığın olmayacağını düşünüyoruz. (Ya da umuyoruz!)

 

Benzer şekilde, sosyal medyanın kontrol edilemezliği ve zorbalığıyla ilgili harekete geçen ülkeler olmuştu. Başta Almanya olmak üzere -ki bu yasa ona benzetilerek çıkarılmıştır-, İngiltere, Avusturalya, Çin gibi birçok ülke yaptırıma gitmişti. Çin’de hala kullandığımız birçok ağ yasak. Kendi sistemlerini ve uygulamalarını yaptılar, tüm ülke bunları kullanıyor!

 

Artıları ve eksileri var elbette. Zamanla göreceğiz tam olarak. Şu an merakla beklemedeyiz. Reklamların kısıtlanması bile büyük bir darbe olacak. En kısa sürede arayı bulmalarını umuyoruz…

 

Çok da farazi olmayan bir şekilde, bu ağların tamamen kalktığını düşünürsek: dijital pazarlama için yeni yollar aramaya başlayacağız elbette. Fakat özellikle küçük işletmeler ve girişimciler için çok önemli olan bu mecraları kullanamamak yine de çok kötü olacaktır.

 

Merakla bekliyoruz. Gelişmeleri Instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz…

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir