fbpx
Sosyal Medya

INSTAGRAM SAYFAM NASIL BÜYÜR?

Şimdi, sosyal ağların lideri –en azından ülkemiz için- en çok konuşulan ve sayfa büyütme üzerine binlerce taktik içeriğinin konusu Instagram hakkında, mucize olmayan fakat hızlı ve güçlü bir şekilde etkileşimlerinizi artırmanız için gerekli olan birkaç maddeden bahsedelim:

 

1- KENDİ NEDENİNİZİ BULUN

Sayfa açarken ve ilerletirken karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi budur. Biz, danışanlarımıza bunu sorduğumuzda genelde düşünceli gözlerle karşılaşıyoruz. Fakat durum böyle olmamalı. Bu nedeni çoktan biliyor ve tüm içeriklerinizi ona göre hazırlıyor olmalısınız. Temeli yanlış oturtursanız, hatta daha kötüsü hiç oturtmazsanız güçlü bir yapı oluşturamazsınız. Bunun için ilk adım: işletmenizin-sayfanızın-kendi motivasyonunuzun nedenini bulmanızdır. Kendinizi, oluşumunuzu ilerletmeye ikna edemezseniz, başkalarını ikna etmenin fazla iyimser bir hayal olduğunu unutmamalısınız.

 

2- HEDEF KİTLENİZİ TANIYIN

Biliyoruz, gerçekten sıkıldınız bu kalıplardan. Aslında biz de sıkıldık fakat ifade etmenin en net yolu bu. Fakat yapmanız gereken, sürekli gördüğünüz ve duyarsızlaştığınız bu kalıbı biraz daha ayrıntılı bir şekilde incelemek. Nedir hedef kitleyi tanımak? İnsan davranışları kitlelere göre ve hatta küçük gruplar içinde bile fazlaca değişkendir. Fakat en genel anlamda hoşlandığımız birkaç şey vardır: bilgi edinmek, eğlenmek, ilham almak gibi. Bu temalardan hangisini seçeceğinize karar verin öncelikle. Kitleniz nerede yaşıyor, kaç yaşlarında, ne izlemekten hoşlanıyor, hobileri neler gibi soruları sorun kendinize. Elbette binlerce kişiyi tek bir kategoriye sokmak zor. Bu yüzden, ortak noktalarını bulun. Size ihtiyaç duyacakları ortak noktaları. Ve içeriklerinizi bunun üzerinden kurgulayın.

 

3- İÇERİKLERİNİZİ ÇOK ÖNEMSEYİN

Biz her zaman anlatırız. İçerikler 2’ye ayrılır: içerik ve kaliteli içerik! İnternetin %95’i içeriktir. %5’lik özel kısım ise kaliteli içerikten oluşur. Instagram özelinde konuşalım. Canva’da mavi fon üzerine bir alıntı yazıp gönderi olarak paylaşabilirsiniz. Diğer tarafta, sektörünüzle ilgili, kitlenizin bilmekten çok hoşlanacağı bir kaydırmalı içerik yaparsınız. Görsellerle süslersiniz. Açıklamaya da ek bilgileri yazarsınız. Hangisi daha iyi? Hangisi daha uğraşılmış ve kaliteli. Takipçileriniz sizin uğraşınızı görür. Gelişigüzel paylaştığınız içerikleri fark ederler ve kendilerini hiç de özel hissetmezler. Bu yüzden, içeriklerinize çok zaman ayırın. Şu an aklınıza gelenden daha çok! Okuyun, izleyin, ilham alın tüm kanallardan. Ve kendi özgün tarzınızı yaratın!

 

4- SOSYAL MEDYADA ASOSYAL OLMAYIN

Şimdi, sosyal medya kavramına da alıştık ve temsil ettiği şeyi sorgulamamaya başladık. “Sosyal” medya, iletişime geçebildiğimiz, takipçilerimizle konuşabildiğimiz bulunmaz bir hazine aslında. Sosyal ağlar yokken tüketici araştırmalarına harcanan paralardan haberdar mısınız? Şimdi, hikayelerden bir anket çıkıyorsunuz ve olup bitiyor! Bu bir cevher. Her yönüyle kullanmak ve kendimizi geri bildirimlerle geliştirmek elzem. Soru sorun, tartışma yaratın, anketler yapın, yarışmalar düzenleyin. Yalnızca izlemek bizler için yeterli değil. Takipçilerinizi oyununuzun içine katın. Onları kahraman yapın ve etkileşimlerinizin keyfini çıkarın!

 

5- ANALİZ BİZİM HER ŞEYİMİZ!

Tamam, her şeyi yaptınız. Güzel içerikler, sosyalleşme, neden bulma… Fakat bir şey eksik. Ki bu eksik olan şey oluşumunuzun sürdürülebilir olmasındaki en büyük engel. O da, test ve analiz süreçleri. Yaptığınız içeriklerin işe yarayı yaramadığını sürekli izlemeniz gerekir. Hiç ummadığınız bir içerik çok fazla etkileşim alabilir. Bir soru tarzı çok beğenilebilir. Deneysel bir girişiminiz büyük tepki alabilir. Tüm bunları üretmek kadar önemli olan şey analiz  etmek ve yola en iyilerle devam etmektir. Aksi halde yerinizde sayarsınız ve internet gibi müthiş dinamik bir yapıda ilerlemenizi durdurmuş olursunuz.

Bu kısa bilgileri yerinde ve hakkıyla uygularsanız, sayfanızın etkileşimlerini katlarca artacağından emin olabilirsiniz.

Ve tabi ki eklememiz gerekir: insan genellikle pek objektif bakamaz kendi işine. İyi olduğunu düşündüğü içerikler pek işe yaramayabilir. Bu noktada acımasız olmanız ve kendinizi dışarıdan bir gözle sorgulamanız gerekir. Instagram sayfanız için bu bir gerekliliktir.

Yine de bu objektif bakamama sorunu işinizi sabote edebilir. Bu noktada, en uygun yöntem profesyonellerle çalışmaktır.

Bizden destek almak için tüm kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla pazarlama bilgisi ve topluluk için Instagram sayfamızı takip edin. 😊

Yazar

admin

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir