fbpx
SSS

SIK SORULAN SORULAR

Sosyal medya neden önemlidir?

Sosyal ağlar, markanızı-işletmenizi tanıtmak ve bilinirlik yaratmak için harika bir yoldur. Olası müşterilerinizin bu mecralarda dolaşırken sizi görmesi bir aşinalık yaratacaktır. Sonrasında izlenecek doğru içerik pazarlama yöntemleri ve reklamlarla, bilinirlik güvenilirliğe dönüşecek, bu mecralarda bir topluluk oluşacak ve doğru orantılı olarak satışlarınız artacaktır.

Hangi platformları kullanmalıyım?

Bu soruya cevap vermek için birden çok değişkeni değerlendirmek gerekir. “B2B mi B2C mi çalışıyorsunuz? Bir markanız, diliniz, kimliğiniz var mı? Kimlere hitap etmek istiyorsunuz? Marka hedefleriniz neler?” gibi birden fazla soru cevaplanarak ayrıntılı bir planlama yapılması gerekir.

Mux Dijital olarak, tüm bu oluşturma süreçlerinizi en iyi şekilde organize edebilir, en uygun maliyetlerle hedef kitlenize nasıl ulaşabileceğinizi planlayabiliriz.

Ne tür içerikler yayınlamam gerekiyor?

Bu soru için de birden fazla cevaba ihtiyacımız var. Öncelikle hedef kitle ayrıntılı belirlenmeli, hangi mecralarda-nelerden hoşlandıkları tespit edilmelidir. Hangi platformda, hangi kitleye gösterileceği önemlidir. Bu bilgiler için sektörel deneyim elzemdir. Bu konuda sizi yönlendirebilir ya da tüm süreçte biz aktif rol oynayabiliriz.

Nasıl daha fazla takipçi edinebilirim?

Takipçi edinmek, sayfanın bilinirliği ve güvenirliği açısından önemli bir hedef olsa da, esas amaca hizmet etmediği zaman pek bir anlamı kalmıyor maalesef. Önemli olan takipçi fazlalığı değil, tüm sayfadaki etkileşimler, insanların içeriklerinizden ne kadar hoşlandığını gösteren paylaşma-kaydetme gibi ibarelerdir. Özellikle satış sayfalarında, takipçi artırmak fakat satış yapamamak kesinlikle yanlış bir planlamadır. Hedef unutulmamalıdır. Etkili bir kitle analizi ve içerik planlaması, etkili mesajlar zamanla takipçilerinizi artıracaktır.

İçerik yayınlamak için doğru sıklık nedir?

Haftalık içerik sayısı, platforma-kitleye-sektöre-hedefe göre değişkenlik gösterir. Her sektörün kendine has dinamikleri vardır. Az ya da çok gönderi takipçileri sıkabilir ya da işletmenizi unutturabilir.

Sosyal medyada ne yapmamalıyım?

Sosyal ağlarla birlikte tüm markalar şeffaflaşmışken ve artık tüm tüketicilerin gözü onların üzerindeyken, çok daha dikkatli olmaları ve istikrarlı hamleler yapmaları gerekmektedir. Yoğun rekabetin yaşandığı mecralarda, markalaşmak bir hayal değil, zorunluluk haline gelmiştir. Her işletme, kendine has özellikleri ve hatta insani yanlarıyla öne çıkmak zorundadır artık. Bu da, istikrarlı-şeffaf-yardımcı-iletişim kuran işletmelerin olmasını zaruri kılmıştır. Sosyal medyanın “sosyal” olduğunu unutmayın. İletişimde kalın. Yorum ve mesajlara cevap verin, konuşun.

Reklam vermek önemli mi?

Sosyal mecralar, yıllar içinde, artan içerik sayısı gibi sebeplerden ötürü organik öne çıkmayı zorlaştıran bir yapıya sahiptir. Yani evet, eğer işletmenizle bağ kurmak isteyen herkese ulaşmak isterseniz, reklamları kesinlikle öneririz. Organik ve paralı öne çıkmalar her zaman en iyi sonuçları doğurur.

Tüm işletmeler-sektörler sosyal medyaya girmeli mi?

Hiç düşünmeden, yanıtımız evet! Artık tüm alışkanlıklar ve tüketim tarzları dijital, hatta tamamen dijitalleşmeye doğru kayıyor. Bu ağlara girmek için geç kalmanız, işletmenize yaptığınız büyük bir kötülük olacaktır. Tüketicilerin yarısından fazlası, Instagram-Facebook ya da Google aratmalarında bulamadığı işletmeleri tercih etmiyor. Bu konuda şüphe duymamalı ve uzun vadeli bir işletme hedefi için sosyal ağları en etkin şekilde kullanmaya başlamalısınız. Mux Dijital olarak, sosyal ağlarda gerekli olan tüm planlamalarınız ve stratejilerinizi belirlemek ve kararlı adımlarla ilerleyerek işletmenizin değerini artırmak için buradayız!

Google reklam türleri nelerdir?

Google Arama Reklamları, Youtube veya Google Görüntülü Reklam Ağı üzerinden reklamlar verilebilir. Görüntülü Reklam Ağı, reklamları Google’a ait Youtube, Gmail gibi kanallarda ve Google’a ait olmayan binlerce web sitesinde yayınlayabilir.

Pazarlama türleri nelerdir?

2 çeşit pazarlama yapılabilir. İlki organik veya ücretsiz pazarlamadır. Hedef kitleye ve amaçlara göre hazırlanan içeriklerin sayfalarda yayınlanmasıdır. Ücretli reklamlar ise bir medya bütçesi gerektirir. Ve yine amaç-kitle doğrultusunda planlama yapılır. Ücretli pazarlama hedef kitleye daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmak için etkili bir yöntemdir.

Influencer Pazarlama nedir?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz bu kavram, işletmenizin reklamını yapmak için anlaşılan fenomenlerdir. Hedef kitleye en uygun influencer yani etkileyiciler tespit edilir ve ortaklı yapılır.

Geleneksel pazarlama nedir?

Dijital çağdan önce sıkça kullanılan: televizyon, gazete, radyo, broşür, reklam panoları gibi kanallardan tanıtım yapmaktır. Sektöre göre gerekliliği değişmektedir. Yine sektöre ve hedeflere göre, geleneksel pazarlama yapılacak mecralar da araştırma yapılarak belirlenmelidir.

İşletmeniz için en doğru kanallarda, en doğru kişilere, en doğru reklamı göstermek için buradayız. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin, ücretsiz medya planınızı oluşturalım.

Marka bilinci oluşturma ve strateji hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Elbette, Mux Dijital olarak işletmeniz için en iyi çözüm ve önerileri sunmak için uzman bilgi ve deneyimiyle size hizmet veriyor. İşletmeniz için gerekli tüm mecraları belirleyerek, hedef kitlenizi analiz ediyor, uygun dili oluşturuyoruz.

Markalaşma nedir?

Marka, logo-slogan veya içeriklerinizden çok daha fazlasıdır. Marka bir imajdır, insanların zihninde aynı algıyı yaratmaktır. İşletmenizin değer ve amaçlarını yansıtan renkler, yazı tipi, konuşma tarzı belirlemek ve istikrarlı bir şekilde bunu devam ettirmektir. Markalar kimlik ve kişilik sahibi olmalıdır.

Marka trendleri dönemlere göre değişmekle birlikte, güncel olan; samimi, şeffaf ve insani bir imaj oluşturmaktır.

Markalaşma süreci nedir?

Markalaşmak, uzun-istikrarlı-kendinden emin bir süreç gerektirir. İşletmeyi markalaştırmak için gerekli tüm planlamalar-stratejiler yapılmalı, yavaş ve düzenli bir şekilde tuğlalar konmaya başlanmalıdır. Öncelikle marka değer-vaat-kimlik gibi esas noktalar belirlenmelidir. Tüm bu süreçlerde sizinle birlikte uzun konuşmalar yapıyor ve net bir şekilde belirliyoruz. Marka renkleri, yazı fontları, konuşma dili, tüm çalışanların aynı dili konuşması, insanlarda nasıl bir etki bırakmak istendiği gibi önemli detayları netleştiriyoruz. Sosyal ağlarda ve gerekli mecralarda reklam çalışmalarıyla, etkinlik veya viral fikirlerle oluşumu destekliyoruz. Markalaşma süreci uzun ve keyiflidir. Ürün veya hizmetinize inanıyorsanız ilk adımı attınız demektir!

Web sitem mobil uyumlu olacak mı?

Elbette, tüm web sitelerimizin mobil uyumlu olmasını sağlıyoruz. Ayrıca tablet gibi farklı boyutlardaki cihazlar için de özelleştirmeler yapıyoruz.

Site içeriklerini yazıyor musunuz?

Elbette, talebiniz dahilinde içerik yazarlarımız, işletmeniz için en uygun içerikleri oluşturuyor. Her işletmenin farklı kimliği ve hedefleri vardır. Bunları ayrıntılı bir şekilde öğrendikten sonra, siteniz ve işletmeniz için en uygun metinleri sunarız.

Düşük maliyetli site seçenekleri sunuyor musunuz?

Mux Dijital olarak, tüm bu dijital dönüşüm zorunluluğunun ve yaşanan ekonomik çöküntünün farkındayız. Bu sebep, her bütçe için uyarlanmış paketler oluşturmamızı sağladı.

Sitemi yaptıktan sonra yardıma ihtiyacım olursa ne olacak?

Mux Dijital, yalnızca proje bazlı değil, mükemmelliyetçi ve empatik hizmetler sunarız. Bizi her zaman arayabilir, tüm soru ve sorunlarınızı bize danışarak çözüme ulaştırabilirsiniz.

Web sitesi yapımı ne kadar sürer?

Her web sitesi benzersizdir ve bunun için net bir zaman vermek yanlış olur. Mux Dijital olarak, teslim süremiz genellikle 1-3 haftadır.

Bir web sitesinin maliyeti nedir?

Bu soruda aynı oranda çeşitlilik gösteren bir sorudur. Birçok değişkene bağlıdır. Bunun için bizimle iletişime geçebilir, net bir fiyat alabilirsiniz. Ayrıca alan adı barındırma ve güvenlik maliyetlerini de hesaba katmanız gerekir. Bunlar da çok değişken olmakla birlikte senelik 200-500 TL maliyeti vardır.

Neden e-ticaret yapmalıyım?

Son 10 yılda, internetten alışveriş yapmak büyük bir hızla yükseliyor. 20 yaş altı, neredeyse sadece internetten alışveriş yapıyor. Hâl böyle olunca, yalnızca fiziki bir mağaza, kısıtlı bir kitleye hitap etmek anlamına geliyor ve işletmelerin pazardaki konumunu giderek arka tarafa atıyor. E-Ticaret, mekânsızdır. Tüm ülkeye ve hatta dünyaya satış yapabileceğiniz anlamına gelir. Bu da, zorlu piyasa şartlarında, tutunmanın en iyi yoludur.

Neden bir e-ticaret sitem olmalı?

İşletmenizin satış yaptığı bir site, uzun vadeli bir iş planı düşünüyorsanız en iyi-maliyetli-güvenilir sistemdir. Satışlarınızı fiziki mağazanız üzerinden, sosyal ağlarda ya da pazaryerlerinde gerçekleştirebilirsiniz. Hepsinin ayrı bir maliyeti ve hedef kitlesi vardır. kendi e-ticaret siteniz, müşterilerinizde daha çok güven yaratan ve online alışverişi tercih eden potansiyel müşterileriniz için biçilmiş kaftandır.

Sistemi kendim kontrol edebiliyor muyum?

Elbette, müşterilerimizden birçoğu, sistemi kurduktan sonra ürün güncellemelerini kendileri yapmayı tercih ederler. Basit ve kullanışlı arayüzler sayesinde gayet kolay bir şekilde yürütebilirsiniz.

E-Ticaret yapmak istiyorum, nereden başlamalıyım?

Öncelikle ne satmak istediğinize karar verin. Gerçekten güvendiğiniz ve potansiyeline inandığınız ürünleri seçin. Hedef kitleyi bulmak ve hangi mecralarda vakit geçirdiklerini anlamak önemli. İnternette milyonlarca insan arasından, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için stratejik bir ilerleme çok önemli. Mux Dijital olarak, size tüm bu aşamalarda, en iyi hizmeti sunarız. Hemen bize yazın, bir yol haritası çıkaralım ve işletmenizi ileri taşıyalım.

Fiziki bir işletme mi yoksa online satış mı daha mantıklı?

İkisinin de zorlukları, eksi ve artıları var elbette. Fakat unutmamalısınız: online satış emek ve bütçe ister. E-Ticaret ile ilgili en sık karşılaşılan yargılardan biri, çok hızlı kâra geçilebileceği ve müşterilere ulaşılabileceğidir. Tüm sistemlerin oturması ve potansiyel müşterilere ulaşılması-onlara güven sağlanması elbette ki birkaç aylık bir süreç değil. Gerçekçi hedeflerle yola çıkılmalıdır.

Pazaryeri entegrasyonları da yapıyor musunuz?

Elbette,  Alibaba-Amazon gibi uluslararası pazar yerleri dahil, tüm sitelerde gerekli entegrasyonları sağlıyoruz.

Facebook reklamları önemli midir?

Facebook paneli üzerinden, Facebook ve Instagram’da verilen bu reklamlar, organik olarak öne çıkmak için tüm gereklilikler yerine getirildiğinde, daha fazla insana ulaşmak için harika kanallardır.

Organik büyümek uzun bir süreye yayılırken, bunu reklamlara desteklemek çok daha hızlı sonuçlar verecektir. Yeterli ve gerekli kitle oluşturulduktan sonra, Mux Dijital olarak Facebook reklamlarını kesinlikle öneriyoruz.

Google alışveriş reklamı ne işe yarar?

Google alışveriş reklamları, ürün fiyatı-bilgisi gibi içeriklere sahip Google Arama reklamlarıdır. Ürününüzü, içerdiği bilgilere dayanarak, alışveriş yapmak için aratan insanlara gösterir. SEO ile birlikte ve doğru stratejiyle yapıldığında, yüksek oranda satış artırma potansiyeline sahiptir.

Video veya fotoğraf hizmetleri sağlıyor musunuz?

Elbette, ürün veya katalog çekimi gibi hizmetler sağlıyoruz. İşletmeniz-markanız için gerekli fotoğraf ve tanıtım videosu gibi çekimleri, yine hedefleriniz doğrultusunda sunuyoruz. Özellikle markalaşma sürecinde, ürünlerinizin profesyonel fotoğrafları olması elzemdir. Ayrıca, video-montaj-kurgu hizmetleri de vermekteyiz.

Bu içerik denizinde

Nasıl Bir Dijital Pazarlama Planı Yapmalı?
Hadi Konuşalım:

    “Yap ve gelip izlemelerini bekle.” sadece sinemalarda olur. Sosyal medya şöyle bir yer “Yap, içerikle besle, katılmalarını sağla. Tüm bunlardan sonra belki gelip kalıcı olabilirler.”
    – Seth Godin